Czy meble loftowe sprawdzą się w każdym wnętrzu?
6.jpg

Moda na wnętrza urządzane w loftowym stylu utrzymuje się już od dobrych kilku sezonów. Wszyscy, którzy choć trochę interesują się wystrojem wnętrz, z pewnością choć raz usłyszeli takie określenia jak “loftowy” czy “industrialny”. Czym tak naprawdę są wnętrza w stylu loft i czy meble loftowe sprawdzą się w każdym wnętrzu?

Wnętrza loftowe w Polsce

Słowo loft pochodzi z języka angielskiego i oznacza nic innego jak poddasze, strych. Lofty są mieszkaniami, które powstały w dawnych budynkach fabrycznych czy magazynach. Innym znaczeniem tego słowa są mieszkania o dużym metrażu, które cechują się otwartą przestrzenią i urządzone są w stylu industrialnym. Moda na urządzanie mieszkań w tym stylu lub przez adaptację budynków pofabrycznych pojawiła się w Europie już kilkadziesiąt lat temu, jednak w Polsce trend ten jest stosunkowo nowy. Pierwszym loftem w Polsce była XIX-wieczna łódzka fabryka Karola Scheiblera. Za Łodzią podążyły niebawem także inne polskie miasta takie jak Warszawa, Poznań, Kołobrzeg czy Zielona Góra. W stolicy lofty powstały w budynkach Fabryki PZO. Poznań i Kołobrzeg wykorzystały tereny dawnych koszar wojskowych, a Zielona Góra obiekt zakładu włókienniczego, który niegdyś należał do Niemiec. Bardzo duży potencjał na tego typu inwestycje tkwi na Górnym Śląsku, na którym aż roi się od industrialnych terenów, które aż proszą się o to, by stać się inspiracją w aranżacji niejednego wnętrza. Obiekty, które zostały już zaadaptowane pod osiedla mieszkalne, a były to Bolko Loft w Bytomiu oraz Zawisza w Gliwicach. Również Dolny Śląsk kryje potencjał. Przykładem jest dawny Browar Piastowski (inwestycja nie doszła do skutku) oraz budynek destylarni, a także kompleks Nowa Papiernia, czyli lofty w budynku dawnej fabryki papieru.

Styl loftowy

Na początku warto warto wprowadzić rozróżnienie, które jest stosowane w loftach. Pierwszym z nich jest wersja soft. Są to budynku stawiane od podstaw, a przy ich budowie inspiracją są budynku industrialne. Innymi słowy jest to budynek budowany i urządzany na wzór budynków poprzemysłowych. Z kolei wersja hard jest adaptowaniem budynków pofabrycznych i nie tylko na cele mieszkalne. Wyróżnikami obu są duże i otwarte przestrzenie, urządzone w surowy i minimalistyczny sposób. Królują dodatki i akcesoria, które nawiązują do fabryk. Dominują szkło, stal i kamień. Kolorami dominującymi w loftach najczęściej są odcienie czerni i bieli. W klasycznym loftowym stylu brak kolorów lub są one bardzo znikome. Meble najczęściej wykonane są z połączenia stali i drewna. Brak zdobień i ozdobnych wykończeń. Zamiast nich proste i surowe linie. Im mniej, tym lepiej. Jednak styl loftowy z czasem przechodził transformacje. Dużym trendem jest tzw. loftowy eklektyzm, który z chęcią łączy styl industrialny z innymi stylami. Dzięki temu do wnętrz wprowadzane są kolory znane ze stylu na przykład art deco. Meble loftowe mają prostą formę, która w połączeniu z luksusowymi dodatkami w stylu innych epok będzie tworzyła unikatowe połączenie. Warto eksperymentować ze swoim wnętrzem i szukać własnego stylu, który najbardziej odpowiada charakterowi i poczuciu estetyki domowników. Jeśli nie jesteś przekonany, czy całe mieszkanie urządzone w loftowym stylu przypadnie ci do gustu, to wprowadź do niego na początek jeden element. Meble w stylu loftowym są na tyle uniwersalne, że umiejętne połączenie ich z innymi dodatkami może stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl